www.sarajevskatribina.ba
Sarajevska Tribina
 

Indira Fako

Govor

NASILJE U MEDIJIMA

Cinjenica je, nazalost, da smo svakodnevno suoceni sa nasiljem, pa tako i sa nasiljem u medijima. Vidimo da se danas televizijski program konstantno mijenja i da nasilje postaje sve izrazenije. To je razlog za zabrinutost zbog efekata takvog programa na najmlade gledatelje ali i na one nesto starije. Djeci je, slobodno mozemo reci, pristupacno nasilje prikazano na televiziji u razlicitim oblicima. Njihovi crtici u rane jutarnje sate obiluju nasilnim scenama; serije koje se prikazuju u rane poslijepodnevne sate su prepune verbalne i fizicke agresivnosti a osim toga daju jednu nerealnu sliku svijeta; filmovi, skoro bez iznimke, daju akciju prepunu nasilja i agresije.

Djelovanje nasilja na televiziji na razvoj djecje agresivnosti pobudilo je iznimno velik interes medu laicima i istrazivacima. Prema podacima iz 1988. godine prosjecno dijete gleda televiziju vise nego sto se bavi svim ostalim aktivnostima zajedno, osim spavanja. Dnevno je to u prosjeku od 2,5 do 4 sata, a do svoje 21. godine vidi oko 8.000 televizijskih ubojstava (Liebert i Sprafkin, 1988). Pocevsi s Bandurom 60-ih godina, istrazivaci su mnogo puta potvrdili da gledajuci nasilne filmske junake, djeca mogu nauciti nove oblike agresije i da ih takvi filmovi poticu na agresivna ponasanja (Bandura, 1984., 1986.).

Djeca se nakon gledanja nekog nasilnog programa obicno ponasaju drugacije. U jednoj istrazivackoj studiji (Aletha Huston - University of Kansas) oko 100 predskolske djece je promatrano prije i poslije gledanja takvog programa. Jedna skupina djece je gledala crtane filmove koji su sadrzavali puno agresivnih i nasilnih scena dok je druga skupina djece gledala emisije bez scena nasilja. Istrazivaci su zabiljezili znacajne razlike izmedu djece u prvoj i drugoj skupini. Djeca koja su gledala crtice s nasilnim elementima bila su sklonija da udare svog druga u igri, da se svadaju, ne postuju pravila grupe, ostavljaju zadatke nedovrsene a bili su i manje skloni da cekaju da dobiju igracke od druge djece za razliku od djece iz druge skupine koja su gledala crtice bez elemenata nasilja.

Svojom cuvenom longitudinalnom studijom Leonard Eron (University of Illinois) pokazao je kakvi su dugorocni efekti nasilja prikazanog na malim ekranima. Djeca koja su duze vremena provodila pred televizijom u osnovnoj skoli bila su sklonija agresivnom ponasanju u tinejdzerskim godinama. Dr. Eron je pokazao da su djeca koja su u svojoj osmnoj godini gledala puno televiziju kasnije u svojim tridesetim godinama bila cesce hapsena i optuzivana za kriminalna djela.

U ljeto 1993., u programu MTV-a, likovi iz crtanog filma Beavis i But-head pokazali su svojim malim gledateljima razlicite neobicne nacine paljenja vatre. Uskoro potom, petogodisnji djecak iz drzave Ohio, oponasajuci sto je vidio, izazvao je pozar u svojoj kuci koji je usmrtio njegovu mladu sestru. Istog ljeta, na istoj televiziji, prikazan je film "Program". Lik iz tog filma u jednom trenutku lezi nasred autoceste, na crti, dok pokraj njega jure automobili. Dva tinejdzera iz dviju razlicitih drzava poginula su pod kotacima automobila ponavljajuci tu akrobaciju. Kao odgovor na zgrazanje zbog smrtnih slucajeva koji su navedeni, MTV je odlucila pomaknuti prikazivanje crtane serije "Beavis i Butt-head" u kasnije sate, u nadi da ce je gledati vrlo malo djece. Disney studio je pak povukao film "Program" i iz njega izbacio scenu na autocesti. Te su promjene, nazalost, dosle prekasno da bi spasile djecje zivote.

Nedavno smo imali priliku citati o djecaku koji je nakon reklame za Red Bull pokusao letjeti kroz prozor jer "Red Bull ti daje krila".

U filmu "Vidi ko mi kaze" djevojcica se penje na ormar da bi letjela jer to isto bez poteskoca radi junakinja njene omiljene emisije.

Jedan od nacina izbjegavanja ovakvih situacija jeste usmjeravanje na promjenu djecjih stavova o nasilju u medijima. U jednom istrazivanju utvrdeno je da se negativan utjecaj nasilja moze umanjiti podsjecanjem djece na to da televizijske emisije i filmovi nisu stvarnost ili naglasavanjem neprihvatljivosti nasilnog ponasanja.

Medutim, u jednom od uobicajenih razgovora sa kcerkom postavljeno mi je pitanje: "Dobro, mama, reci mi onda sta je istina od svega sto se prikazuje na televiziji?" Ne znam da li ste bili u prilici ponuditi odgovor osmogodisnjem djetetu na jedno ovakvo pitanje, no zasigurno to nije jednostavno. U prvom momentu sam pomislila na Dnevnik - glavnu informativno-politicku emisiju i istovremeno sebi postavila pitanje o istinitosti barem nekih informacija koje nam se svakodnevno plasiraju. Jedino sto sam uspjela izvuci kao istinu bili su "Opstanak", "Svijet divljine" i druge emisije o biljnom i zivotinjskom svijetu, te edukativne emisije u kojima djeca uce strani jezik, upoznaju se sa brojevima.

Programi koji obiluju nasilnim scenama vode ka agresivnom ponasanju djece i tinejdzera koji gledaju te programe.

Psiholoska istrazivanja su pokazala nekoliko glavnih efekata izlozenosti nasilju na televiziji:

  • djeca postaju imuna na horor nasilja a ujedno manje senzibilna na bol i patnju drugih osoba;
  • prihvataju nasilje kao nacin rjesavanja problema;
  • imitiraju nasilno ponasanje i identificiraju se sa nasilnim junacima.

Djeca koja su gledala nasilni program sporije interveniraju kada, malo kasnije nakon gledanja tih programa, vide mlade dijete koje se tuce ili ucestvuje u nekim od destruktivnih igara.

Studija Georga Gebnera (University of Pennsylvania) pokazala je da djeciji TV program sadrzi oko 20 nasilnih scena svakih sat vremena a djeca koja mnogo gledaju TV sklonija su misliti o realnom svijetu kao opasnom mjestu. U dobi do svoje osme godine djeca se fokusiraju na nasilne dogadaje, na uspjeh primjenjenog nasilja i osobito na nasilje kome pribjegavaju heroji. Do osme godine zivota, dakle, iz crtanih filmova primaju poruku "nasilje djeluje i pobjeduje". Poruka je takva bez obzira na cinjenicu da se djeca smiju crticima ili da kazu da je to fantazija.

Starija djeca su sklonija utjecaju baziranom na realnim stvarima, kao sto su akcioni filmovi i serije, ali ce apsorbirati istu poruku od svojih nasilnih heroja o uspjehu uz pomoc nasilja. Starija djeca takoder mogu postati anksiozna zbog novih programa, drama i dokumentaraca koje percipiraju kao realne i koji se mogu pojaviti u njihovom vlastitom susjedstvu. Starije dijete je sposobno da zamisli da se takvi dogadaji mogu dogoditi i njoj ili njemu.

Nasilni televizijski heroji a osobito superheroji imaju jak utjecaj na mladu djecu. Superheroj igra neposteno da bi zadovoljio svoje potrebe i zelje.

Pojedine TV kuce ipak smatraju da nema dovoljno dokaza da bi se televiziju proglasilo stetnim medijem za djecu. Ali znanstvenici koji su proucavali efekte gledanja televizije ukazuju na postojanje veze izmedu televizijskog nasilja i agresije, a 1992. Americka psiholoska asocijacija je objavila izvjestaj koji potvrduje ovakvo glediste. Medutim, ne smijemo zaboraviti i brojne pozitivne strane ovog medija.

STA RODITELJI MOGU UCINITI?

  • Kao prvo ne bi trebali staviti televizor u djecju sobu;
  • Roditelji bi trebali pogledati barem jednu epizodu programa koji njihova djeca gledaju. Na taj nacin ce saznati sta djeca gledaju; moci razgovarati o tome s njima i pomoci im u odabiru adekvatnog programa.
  • Kada vide neku nasilnu scenu, roditelji treba da razgovaraju sa svojom djecom o uzroku koji je naveo junaka da pribjegne sili. Tako bi mogli naglasiti da ovakvo ponasanje nije karakteristicno i ne predstavlja uobicajen nacin na koji odrasle osobe rjesavaju probleme. Takoder, mogu razgovarati i o drugim nacinima rjesavanja problema.
  • Ograniciti gledanje nasilnog programa i zamijeniti ga s dva sata dokumentaraca, edukativnih emisija itd. Ovdje moram reci da je FTV napravila dobar korak odabirom i prikazivanjem makedonske emisije "Nasa ulica" ili "Nashe Mallo".
  • Ohrabriti djecu i usmjeriti ih da vise vremena posvete sportu, hobijima, prijateljima; djeca i roditelji mogu napraviti zajednicki listu nekih drugih zabavnih aktivnosti koje bi mogle adekvatno nadomjestiti gledanje televizije.
  • Ohrabriti djecu da gledaju programe koji demonstriraju pruzanje pomoci, brigu za druge i kooperativnost. Istrazivacke studije pokazuju da takvi programi mogu utjecati na djecu da postanu ljubaznija, briznija, kooperativnija.
  • Konacno, programe za koje smatramo da su stetni za djecu ne bi trebali gledati ni roditelji ili barem onda kada su djeca prisutna u prostoriji. Ako nam je dijete postalo pravi ovisnik o sapunicama moramo se zapitati kakav smo model?

No, da ne bismo stekli pogresan dojam da jedino televizija ima stetan utjecaj na razvoj djecje agresivnosti, spomenut cemo i stampu. S obzirom na cinjenicu da zbog vremenske uskracenosti u pripremi ovog izlaganja nisam bila u mogucnosti pripremiti naslove iz svih dostupnih dnevnih i sedmicnih listova kao primjer uzela sam Dnevni avaz a vjerujem da, sto se barem naslova tice, nema vece razlike ni u drugim listovima.

Misljenja sam da ce biti sasvim dovoljno da procitam samo neke od naslova:

  • PRIJETNJE SMAKNUCEM I BIBEROVOJ PORODICI
  • PLAZACICU TRI GODINE I OSAM MJESECI
  • POKUCAO STARICI NA VRATA, A ZATIM JE UDARCIMA ONESVIJESTIO
  • MALOLJETNICI OBILI PROSTORIJE CRVENOG KRIZA
  • OBJESIO SE 27-GODISNJAK
  • OTELI SU MI NOVAC KOJI SAM OD SEBE KRIO ZA LIJEKOVE
  • NADJEN LES ALEKSANDRA LAZICA IZ VUKOVARA
  • PRIJETIO KCERCI I UNUCI PUSKOM I BOMBOM
  • ITALIJANKI I IRKINJI UKRADENI NOVCANICI
  • ELISA CAMCA OZLIJEDILA 12-GODISNJEG KUPACA
  • POLICIJA TRAGA ZA VOZACEM KOJI JE USMRTIO ZLATANA JOVANOVICA
  • ALMIR ABDULAH PUSTEN DA SE BRANI SA SLOBODE
  • SUMNJIVI POSLOVI OKO REGISTARSKIH TABLICA
  • REFIK SADIC UBIO DVA POSKOKA U SVOJOJ AVLIJI
  • REBAC NAS JE OSTETIO ZA 1,8 MILIONA KM
  • DA LI JE ISPRED RESTORANA VRBAS LIKVIDIRAN SARADNIK RATKA MLADICA?
  • IVICA RAJIC SE SUTRA IZJASNJAVA O OPTUZNICI
  • HAMDIJA POZDERAC SE (ZLO)UPOTREBLJAVA ZA RAZNE OBRACUNE I LICNE RACUNE
  • BMW NAMJERAVA OTPUSTITI DESET HILJADA RADNIKA
  • NOVA DIVERZIJA NA NAFTOVODU
  • UHAPSENI KRIJUMCARI IMIGRANTIMA
  • MILOSEVIC ZELIO ETNICKI OCISTITI BiH
  • BIN LADEN SPREMA NAPAD NA SAVEZNIKE SAD
  • ZAMRZNUTA IMOVINA BIVSIH IRACKIH ZVANICNIKA
  • BIJESNI IRACANI ODGOVORILI NA VOJNICKE METODE
  • LET OTKAZAN ZBOG NOZA U AVIONU
  • U NAPADNUTOM KONVOJU NIJE BIO HUSEIN
  • BEBA PREZIVJELA PAD SA SEDMOG SPRATA
  • MALOLJETNICI U JAPANU ZRTVE "INTERNET ZLOCINA"
  • ZMIJE OTROVNICE NA BJELASNICI
  • INSPEKCIJA SRUSILA TRI KUCE
  • STANARI STRAHUJU OD NAJEZDE ZMIJA
  • DVA MOZDANA UDARA