www.sarajevskatribina.ba
Sarajevska Tribina
 

Govornici

Gost Govornik

Govor

Edukacija za demokratsko gradanstvo za kulturu mira

Teza koju podrzavam je da je jedan od krucijalnih elemenata edukacije za kulturu mira Edukacija za Demokratsko Gradanstvo (EDC). Demokratsko gradanstvo zahtijeva kompetencije koje se moraju steci.

Prema tome, mi moramo pruzati konstantne i odrzive napore u educiranju gradana. Ovo je od najveceg znacaja za mlade, kao i vazan zadatak za dozivotno ucenje, koje ukljucuje svaku osobu u drustvu.

Organizacija koju predstavljam, NGO D@dalos osnovana u Sarajevu, radi na ovom polju vec dugi niz godina. Provodimo nase EDC programe sirom Jugoistocne Evrope (SEE). Za detalje, pogledati nas web-site www.dadalos.org

Moja prezentacija sastoji se iz tri dijela.

Prvo, zeljela bih poblize sagledati koncept "Kulture mira" i naglasiti gdje je ovaj koncept razvijen i sta on sadrzi.

Drugo, koncentrirat cu se na jedno od osam podrucja programa akcije UNESCO-vodstva "UN-Dekade o kulturi mira i nenasilja" koja se odvija izmedu 2001. i 2010. godine. U ovom programu govori se o demokratskom gradanstvu.

U svom trecem dijelu, zeljela bih dati dva primjera koji adekvatno prikazuju kako D@dalos doprinosi demokratskom gradanstvu kroz edukaciju, a tako i kulturi mira.

1) Kultura mira: koncept Ujedinjenih Nacija

Svi ste vi vjerovatno vec mnogo puta culi slijedecu recenicu:

Buduci da rati pocinje u ljudskim umovima, upravo u ljudskim umovima se moraju izgraditi i odbrane mira.

Kao sto znate, ovo je preambula ustava UNESCO-a iz 1945., koja po mom misljenju opisuje sustinu ideje o kulturi mira.

Koncept i termin "Kultura mira" formulisan je 1989. godine na Medunarodnom Kongresu o miru u ljudskim umovima, u Cote d'Ivoire-u. Na Kongresu je predlozeno da UNESCO "potpomogne izgradnju nove vizije mira razvijajuci kulturu mira zasnovanu na univerzalnim vrijednostima respekta prema zivotu, slobodi, pravdi, solidarnosti, toleranciji, ljudskim pravima i jednakosti izmedu muskaraca i zena".

Godine 1998., Generalni sastav Ujedinjenih Naroda proglasio je dekadu 2001 - 2010 "Medunarodna dekada za kulturu mira i nenasilja za djecu cijelog svijeta", i godinu kasnije usvojila Deklaraciju i Program akcije za kulturu mira.

Dekadu je zapoceo UNESCO kao glavna agencija.

Ujedinjeni Narodi definisu kulturu mira kao sistem "vrijednosti, stavova i ponasanja koji odbija nasilje i nastoji sprijeciti konflikte upucujuci njihove ishodisne uzroke u smislu rjesavanja problema kroz dijalog i pregovore izmedu pojedinaca, grupa i naroda."

Program akcije odnosi se na sve koji prihvataju svoju odgovornost u ovom smislu.

Postoji osam podrucja akcije koji su ujedno i smjernice o konkretnim mjerama koje se trebaju poduzeti:

  1. Podsticanje kulture mira kroz edukaciju
  2. Promovisanje odrzivog ekonomskog i drustvenog razvoja
  3. Promovisanje postivanja ljudskih prava
  4. Garantovanje jednakosti izmedu zena i muskaraca
  5. Podsticanje demokratskog ucesca
  6. Razvijanje razumijevanja, tolerancije i solidarnosti
  7. Podrzavanje participatorske komunikacije i slobodnog protoka informacija
  8. Promovisanje medunarodnog mira i sigurnosti

Mozete naci dosta informacija i korisnih dokumenata o UN-Dekadi za kulturu mira na slijedecem web-siteu: www.unesco.org/cp

2) Demokratsko ucesce znaci demokratsko gradanstvo

U novim vidovima demokracije Jugoistocne Evrope, vjerujem da je podrucje broj 5 (podsticanje demokratskog ucesca) od sustinskog znacaja, ukoliko postavimo pitanje "Kako educirati za kulturu mira?"

Ali, sta znaci demokratsko ucesce? Definitivno mnogo vise nego glasanje na izborima!

U ovom kontekstu, smatram korisnim uvesti pojam "demokratskog gradanstva", kako bih prikazala sire znacenje demokratskog ucesca.

Sta mislimo pod pojmom demokratsko gradanstvo?

Ovo nije jednostavan koncept i termin, posebno u ovom djelu svijeta sa post-ratnom situacijom, gdje gradani nisu sigurni kojoj zajednici ili vlasti pripadaju, ili zele pripadati.

Jos od 1997., Vijece Evrope dosta je radilo na edukaciji za demokratsko gradanstvo, izmedu ostalog motivirano politickim promjenama u Istocnoj i Jugoistocnoj Evropi i pripajanjem novih clanova.

Jedan od kljucnih dokumenata, kojeg je napisao Francois Audigier sa Univerzitete u Zenevi, istrazuje sustinske odlike demokratskog gradanstva ili, drugim rijecima, objasnjava sta bi gradani u demokratskim drustvima trebali uciti. Ovo bi nam moglo pomoci da bolje razumijemo sta se podrazumijeva pod demokratskim gradanstvom.

Idealan demokratski gradanin ima sve ove odlike!

Audigier ih dijeli u tri kategorije: kognitivnu, utjecajnu i drustvenu.

U kategoriji kognitivnih sposobnosti, moramo znati

  • kako demokratske javne ustanove funkcioniraju i kako se donose odluke
  • o cemu se vode diskusije i debate

Takoder bismo trebali moci

  • kriticki analizirati i izgraditi svoje vlastito misljenje
  • usprotiviti se i reagovati

Trebali bismo i razumjeti sta su principi i vrijednosti ljudskih prava i demokratskog gradanstva i da su oni bazirani na koncepciji ljudskog bica, tj. svaki pojedinac ima jednako pravo na slobodu.

Kategorija utjecajnih sposobnosti govori o etickim odlikama i izboru vrijednosti fokusiranom na slobodu, jednakost i solidarnost.

Ovaj sistem sposobnosti podrazumijeva, naprimjer, postovanje jednog i drugih, sposobnost slusanja i rjesavanja konflikata na nenasilan nacin.

Drustvene sposobnosti obuhvataju:

  • sposobnost preuzimanja inicijative i prihvatanja odgovornosti u drustvu
  • sposobnost zajednickog zivljenja (npr.: uceci razlicite jezike)
  • sposobnost rjesavanja konflikata u skladu sa principima demokratskog prava
  • sposobnost ucestvovanja u javnim debatama

Ovako se moze opisati idealan demokratski gradanin: osoba koja ima sve ove sposobnosti.

Edukacija za demokratsko gradanstvo radi na izgradnji ovih sposobnosti u procesu ucenja koji se, realno govoreci, odvija dozivotno.

3) Primjer dobre prakse: EDC program D@dalos-a

Prikazat cu vam dva primjera rada moje organizacije u cilju doprinosa i podrske EDC-u.

Na Internetu smo razvili bogat resurs sa poucnim materijalima dostupnim na svim jezicima ovog podrucja, kao i na engleskom i njemackom jeziku. Ovaj resurs mogu koristiti profesori ili treneri NGO-a, i fokusiramo se na kognitivne sposobnosti: radimo na polju politicke alfabetizacije i prenosimo osnovno znanje o demokraciji, miru i ljudskim pravima.

Web adresa je: www.dadalos.org

Ovaj web-site je takoder dostupan na CD-ROM-u, koji mozete slobodno uzeti za svoje potrebe!

Drugi primjer dobre prakse je nas 6-mjesecni kurs "Poducavanje politici u Jugoistocnoj Evropi". Profesori, studenti i NGO treneri uce kako govoriti o politici u razlicitim obrazovnim okruzenjima, kao i koje su odredene metode potrebne za ovu specificnu temu i za definisan cilj ucenja: postati dobro informiran i odgovoran gradanin sa sposobnoscu izgradnje njegovog ili njenog vlastitog misljenja, kao i prenosenja istog u drustvenoj obavezi i participaciji.

Ukoliko zelite saznati vise o nasim programima, molimo posjetite nas web-site www.dadalos.org ili me kontaktirajte e-mail-om na Ingrid.Halbritter@dadalos.org.

D@dalos program osnovao je Njemacki ured za inostrane odnose kroz Pakt stabilnosti za Jugoistocnu Evropu, svicarska i norveska vlada, Westminster Fondacija za demokraciju, UNESCO i druge fondacije (vidi www.dadalos.org).

Ova prezentacija je doprinos "Evropskoj Godini demokratskog gradanstva kroz edukaciju" koja se odvija u 46 evropskih zemalja u 2005. godini, u saradnji sa Vijecem Evrope (vidi www.coe.int/EDC).